Mi is az a szürkehályog?
A szürkehályog a kutyák egyik leggyakoribb szembetegsége, de macskákban, törpe sünökben, vadászgörényekben, nyulakban és más kedvencként tartott kisállatban is előfordul.
A megnevezés kissé megtévesztő, hiszen semmilyen a “szemre ráhúzódó” hályogról nincs szó és nem keverendő össze a zöldhályoggal vagy magas szemnyomás betegséggel.
A probléma a szem belsejében keresendő!
A szemlencse a pupilla nyílás mögött elhelyezkedő (normál esetben teljesen átlátszó),kissé ovális alakú képlet, melyet mint a kifeszített trambulint a lencsefüggesztő rostok tartanak helyben. Ennek az apró képletnek bármely részén keletkező szerkezeti változások, az átlátszó lencse elhomályosodásához vezet. Ha a lencse ilyen irányú elváltozása elindul, a szembe jutó fény keresztül megy a pupilla nyíláson,de a lencse homályába “beleütközik”,és nem jut tovább a szem legbelső képleteihez, többek között: a látóideghez, retinához sem. Érthető,hogy az állat látása részlegesen vagy idővel teljesen sérülni fog.
Mitől lesz a kutyámnak szürkehályogja?
A kutyák egy részénél a szürkehályog örökletes genetikai betegség. Ilyen fajták például a labrador retriever, törpe schnauzer, angol cocker spániel, németjuhász és még jó néhány fajta,és azok keverékei. Ezen ebeknél már egész fiatal korban is jelentkezhet a betegség, sőt jól ismert az úgynevezett veleszületett forma is, amikor a kiskutya gyakorlatilag ezen betegséggel terhelten jön világra.
A kutyák egy részénél valamilyen másik betegség következményeként alakul ki. Ilyen például a cukorbetegség, Cushing-kór, belső szemgyulladás stb. Esetleg valamilyen toxikus anyag, esetleg gyógyszer felvétele esetében.
Másoknál traumás szürkehályog alakul ki, mondjuk egy súlyosabb macskakarmolás, vagy baleset következményeként. Ilyenkor a lencse külső tokja megsérül, ezáltal a szerkezetében a fehérje-víz arány felbomlik és a lencse elhomàlyosodik.
Az időskori szürkehályogos kutyák nagy részénél a pontos ok sokszor nem fellelhető!
Mitől lesz a macskámnak szürkehályogja?
Macskáknák, ha csak nem egy Himalájai macskáról beszélünk, ritka az örökletes forma.
Annál gyakoribb a traumás eredetű pl.: autóbaleset, macska harcok következményeként.
De talán a leggyakoribb forma a más betegségek következményeként kialakuló szürkehályog.Ilyen például a visszatérő belső szemgyulladás, vagy a macskáknál igen gyakori virális betegségek (macska AIDS,leukózis,fertőző hashártyagyulladás) kísérőjeként.
Milyen fázisai vannak a betegségnek és hogyan ismerem fel?
A betegség során a szemlencse több “érési stádiumon” megy keresztül. Az, hogy ezek a stádiumok milyen gyorsan követik egymást, függ attól, hogy miért alakult ki a betegség, továbbá az állatok között is nagyfokú egyedi eltérés lehet.
Az első stádiumban éretlen szürkehályogról beszélünk. Ilyenkor még a szemlencse csak egy részét éri az elhomályosodás,ezáltal a fény egy rész még bejut a szem belsejébe. Ezt a stádiumot a legnehezebb észrevenni a gazdi számára.
Apróbb látábeli kiesések már vannak, eléveszti a kutya dobott labdát, nem kapja el a jutalomfalatot, néha néha nekimegy tárgyaknak, vagy leesik a lépcsőn, a macska leesik a párkányról, mikor fel akar ugrani, de sokszor (főleg ha a betegség csak egy szemet érint) az állatok mindenféle tünet nélkül átvészelik ezt az állapotot. A nagyon jó megfigyelő képességű gazdik, azt veszik észre, ha kedvencük fénybe néz, valami szürkés dolgot látnak, az addig fekete pupillában.
A második stádium az úgy nevezett érett szürkehályog, mely már a gazdik számára is könnyebben detektálható. A szemlencse egészét be borítja a homály, a fény vagy egyáltalán nem jut be a szem belsejébe vagy csak nagyon kis része. Az állat gyakorlatilag megvakul. A tünetek ilyenkor sem egyértelműek, függ attól, hogy milyen gyorsan ment végbe a lencse elhomályosodása. Hiszen ha hosszú évek alatt, az állatnak volt ideje hozzászokni ehhez az állapothoz, volt ideje “kiélesíteni” többi érzékszervét. Ezek az állatok a megszokott otthonukban zavartalanul közlekednek, hiszen az orruk, a fülük, tapintószőrök, esetleg egy másik kutya, macska elvezeti őket. De amint ezek az állatok új környezetbe kerülnek, új bútorokat vásárolunk, vagy átrendezzük a lakást, ezek az állatok bizonytalanná válnak. Óvatosan és lassan lépkednek, szimatolnak a levegőbe, fülelnek, majd amikor elindulnak vagy a fal mellett közlekednek vagy adott esetben nekimennek tárgyaknak. Ha fényben ránéznek a gazdira a pupillájuk teljes egészében szürkés színű.Ha az ilyen állatokról a gazdi fotót készít nem látja szemének addigi villanását.
A harmadik stádium az úgynevezett túlérett, vagy duzzadó szürkehályog. Ezt a stádiumot a legkönnyebb észrevenni, az állatnak szinte világítanak a hatalmas fehér lencséi a szemében. Ez azért van, mert a lencse egyúttal nem csak elhomályosul, de a térfogata is nőni kezd (ezáltal kialakítva más fájdalmas szembetegségeket). Ezért látjuk ilyenkor nagyobbnak is a lencséket, valamint ebben a stádiumban hajlamosak a lencsefüggesztő rostok az elszakadásra (az előbb említett trambulin tartórugói) és a lencse elmozdulni képes lesz. A látásbeli tünetek hasonlóak az előző stádiumhoz képest.
A negyedik, és egyben utolsó stádium az úgynevezett Morgányi-féle szürkehályogos lencse, mely ismét kisebb, zsugorodik, teljesen szerkezetét veszti. Azonban ebben a stádiumban már sajnos a beteg szemlencse miatt annyi más elváltozás alakul ki a szemben, hogy azok lesznek a számottevőek. Ilyen például a következményes zöldhályog, belső szemgyulladás stb. A szem teljesen tönkremegy, látásról persze rég nem beszélhetünk.
Az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy gyakorlatilag a második stádiumtól a negyedikig, a szürkehályog következményeként bármikor kialakulhatnak olyan másodlagos szembetegségek, mely már nem “csak” az állat látását veszélyeztetik. Ilyen fájdalmas betegségek mellett kedvencünk kedvetlenné, étvágytalanná válhat, melyet ha nem ismerünk fel időben a szemgolyó elvesztését vonja maga után.
Mit tehetek ha szürkehályogja van a kutyámnak / macskámnak?
Fontos, ha látásbeli bizonytalanságot észlelünk kedvencünknél, ne sétáltassuk póráz nélkül, ne rendezzük át megszokott otthonát! Beszerezhetünk több olyan eszközt, amely mozgást érzékelve hangot ad ki, ezzel is segítve kutyánk/macskánk tájékozódását.
Kutyák számára kifejlesztettek több napszemüveg szerú eszközt, mely megvédi vak szemüket az esetleges sérülésektől.
De ami a legfontosabb, hogy mindenképpen mihamarabb keressünk fel egy szemész-szakállatorvost! Hiszen a szürkehályog műtéttel gyógykezelhető a betegség.
Tévhitek a szürkehályoggal kapcsolatban
Először is a szürkehályog még állatorvosok számára is könnyedén összekeverhető, a lencse egy másik, természetes öregedő folyamatával, az úgynevezett nuclearis sclerosissal. Az idősödő állat szemlencséjének belső része ilyenkor kis vizet veszít, ettől változik a szerkezete, de fontos, hogy nem jár nagyfokú látásbeli kieséssel!! A gazdik ilyenkor is látják a szürkés színváltozást, mikor kedvencünk a fénybe néz. De ez a folyamat nem kóros, kezelést nem igényel. Egy szemész-állatorvos réslámpás vizsgálattal könnyedén elkülöníti a kettőt.
A szürkehályog CSAK műtéttel kezelhető szembetegség, mindenféle szemcseppes kezelés pénzkidobás. A tudomány jelenlegi állása szerint nincs szemcsepp sem a megelőzésre, sem a kezelésre. Szemcseppekkel a következményes betegségek kialakulását próbáljuk megelőzni, karbantartani.
Teljesen alaptalan az a vélemény, hogy “ráér” megműteni, ha már megvakult az állat, vagyis megérett a lencse. Ez a feltevés több okból is hibás, hiszen műtét technikailag sokkal könnyebb egy éretlen lencsét eltávolítani, mint egy érett, esetleg túlérett lencsét. Azonkivul egy műtétnek van egy időablaka, pont a másodlagos szembetegségek miatt, melyen belül még elvégezhető. Sajnos, a túl későn felismert szürkehályogos szemen a műtét nem elvégezhető, az egyetlen megoldás sokszor a szem teljes (vagy részleges) eltávolítása.
Tévhit, ha valaki azt gondolja, hogy a műtét a látás megmentését szolgálja. A műtét arra szolgál, hogy a beteg szemlencse kikerüljön a szemből, és lehetőség szerint egy műszemlencse kerül behelyezésre. Ezáltal jó esetben a fájdalmas szembetegségek és a szemgolyó eltávolítása elkerülhető. Valamint lehetőség nyílik arra, hogy a fény eljusson a szem hátulsó részére, a retinára.
Tévhit, hogy a műtét után nem kell kezelni az állat szemét! Sőt! A műtét után a feladatok nagy része a gazdára hárul, a siker onnantól kezdve rajta múlik! Mivel a kutya szeme nem teljesen ugyanaz, mint az embereké, ezért műtét után rengeteg kontroll, vizsgálat, gyógyszerek és szemcseppezés vár a gazdira a kedvence egészsége és boldogsága érdekében.